Strona główna » Złoto - informacje

Złoto - informacje

W Polsce obowiązuje ustawa Prawo probiercze, co oznacza, że wyroby przeznaczone do handlu, podlegają obowiązkowi badania i cechowania przez specjalne organy probiercze. Zgodnie z art. 3 ww. ustawy wszystkie wyroby z metali szlachetnych, po uprzednim badaniu, powinny zostać opatrzone cechą probierczą, określającą rodzaj metalu szlachetnego oraz próbą, wyrażoną w częściach tysięcznych. Obowiązkowi cechowania nie podlegają wyroby ze złota lub platyny o masie mniejszej niż 1 gram oraz wyroby ze srebra o masie mniejszej niż 2 gramy w sztuce lub w dwóch sztukach, gdy w obrocie stanowią parę  (każdorazowo powinny być zaopatrzone w informację o masie i próbie).  Nowe wyroby z metali szlachetnych są ponadto oznaczane znakiem wytwórcy. Wyroby pokryte powłoką z metalu szlachetnego lub je przypominające posiadają znaki "metal" lub "met", które odznaczają je od wyrobów wykonanych wyłącznie z metali szlachetnych.

Na cesze probierczej zawarte są następujące informacje:
 • rodzaj metalu szlachetnego, z którego wykonany jest wyrób
   
  Rycerz oznacza wyrób ze złota
 • próbę, czyli informację o zawartości metalu szlachetnego w 1000 jednostkach
 • oznaczenie miejsca cechowania: B - Bydgoszcz/ G - Gdańsk/ H - Chorzów/
  K - Kraków/ Ł - Łódź/ P - Poznań/ W - Warszawa/ V - Wrocław/ Z - Częstochowa
   

Obecnie stosuje się oznaczenia cyfrowe określające zawartość procentową czystego złota w wyrobie. I tak np. najpopularniejsza próba złota w Polsce 0,585 zawiera w 1 gramie 0,585g czystego złota oraz pozostałą część, czyli 0,415g innych metali (srebro, miedź, pallad, nikiel itp.), mających wpływ na jego trwałość i walory kolorystyczne.
Prawie do końca XIX w próbę złota wyrażano w karatach (ct). Czyste złoto oznaczano jako 24-karatowe (dwudziestka czwórka), 14-karatowe (czternastka).

8 karat - próba 0,333
9 karat - próba 0,375
10 karat - próba 0,417
12 karat - próba 0,500
14 karat - próba 0,585
18 karat - próba 0,750
22 karat - próba 0,916
24 karat - próba 1,000
 

Prezentacja graficzna cechy probierczej 

 

W naszym sklepie dostępne mamy obrączki w próbie 333, 585 i 750.
 

Próba 333 to próba o najniższej zawartości złota. W tej próbie przeważają inne metale - głównie miedź i srebro. Większa ilość innych metali powoduje, że obrączki o tej próbie będą lżejsze od pozostałych prób (ok. 23% w stosunku do próby 585), natomiast obecna technologia zapewnia, że ich trwałość i wygląd nie odbiega od obrączek w próbach wyższych. W tej próbie wykonuje się najczęściej obrączki w żółtym kolorze złoto, niemniej część modeli dostępna jest również w innych kolorach złota.
 

Próba 585 to próba najczęściej spotykana. Zawiera ona bardzo dobry stosunek zawartości złota i innych metali. W tej próbie nie ma problemu z i osiągnięciem różnych barw złota: żółtej, białej, różowej. W kolorze białym czynnikiem barwiącym jest nikiel, istnieje również możliwość zastosowania palladu.
 

Próba 750 charakteryzuje się największą zawartością czystego złota. Obrączki w tej próbie będą najcięższe wagowo (ok. 23% od próby 585), a co za tym idzie również najdroższe. Ze względu na wysoką zawartość złota są nieco miększe od takich samych wyrobów w niższych próbach. Próba ta jest szczególnie popularna wśród klientów z Wielkiej Brytanii.


Kolor złota


ZŁOTO samo w sobie jest metalem miękkim, dlatego do wyrobów jubilerskich stosuje się stopy z innymi metalami, m.in. srebro, cynk, miedź, pallad, nikiel, które nie tylko utwardzają złoto, ale zmieniają także jego zabarwienie i wygładzają powierzchnię. Kolor złota zależy właśnie od zawartości i rodzaju innych metali w stopie. Powstają w ten sposób różne zabarwienia złota: białe (powstaje ze stopu złota z niklem i palladem), czerwone i zielonkawe (stop złota ze srebrem i miedzią), rzadkie złoto zielone i niebieskie, liczne stopy żółtego złota.


W naszym sklepie oferujemy 3 kolory złota, tj. żółty, biały i różowy, które w przypadku większości wyrobów mogą Państwo wybrać wg własnych upodobań. Dajemy Państwu również możliwość wyboru faktury złota: poler lub mat (piaskowany, szczotkowany lub młotkowany).

 


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu