Obrączki z tantalu zarówno z praktycznego, jak i estetycznego punktu widzenia stanowią bardzo ciekawą alternatywę dla popularniejszych obrączek złotych czy z platyny. Dzięki wyjątkowej jakości i trwałości zyskują one coraz więcej swoich zwolenników. Obrączki z tantalu dostępne są próbie 999 i można je zamówić zarówno w wersji polerowanej jak i mogą zostać wykończone w jednym z 9 dostępnych matowań. Dzięki temu, że tantal dobrze łączy się z innymi metalami takimi jak złoto czy srebro, możliwe jest zaprojektowanie bardzo ciekawych indywidualnych wzorów w nowoczesnej lub klasycznej formie.
Dlaczego warto wybrać obrączki z tantalu?
Tantal ma ciemnoszary, grafitowy kolor dzięki czemu ma nowoczesny charakter i jest idealny dla osób, które szukają nietuzinkowego designu. Niezaprzeczalną wielką zaletą tantalu jest jego trwałość, gdyż jest ona bardzo odporny na zarysowania, ścieranie, uderzenia czy korozję. Należy podkreślić, że obrączki z tantalu są bardzo bezpieczne i wygodne w noszeniu, gdyż tantal jest metalem hipoalergicznym (nie wywołuje uczuleń, nawet u osób z wrażliwą skórą) oraz biokompatybilnym (używany w medycynie do implantów i narzędzi chirurgicznych). W porównaniu do bardzo lekkiego tytanu, tantal się metalem o dużej gęstości, więc przyjemnie się go czuje na palcu. Metal ten nie utlenia się, nie zmienia barwy, a świetna trwałość materiału sprawia, że jest on wyjątkowo atrakcyjny do produkcji biżuterii w tym obrączek.
Tantal - pochodzenie nazwy
Nazwa
tantal pochodzi od postaci z mitologii greckiej –
Tantala, króla Lidii i ojca Niobe. Został on skazany przez bogów na wieczne cierpienie w Hadesie: stał w wodzie, która za każdym razem, gdy próbował się napić, cofała się, a nad jego głową wisiały gałęzie z owocami, które oddalały się, gdy chciał je dosięgnąć. Gdy pierwiastek został odkryty w 1802 roku, chemik Anders Gustaf Ekeberg nadał mu tę nazwę właśnie ze względu na
niespotykaną odporność pierwiastka na działanie kwasów. Tantal, mimo zanurzenia w stężonych kwasach, „nie pił” ich – nie reagował chemicznie, co przypominało
tantalowe męki z mitu.
Podobnie jak mitologiczny Tantal nie mógł zaspokoić pragnienia mimo otaczającej go wody, tak pierwiastek tantal „odmawiał” reakcji z kwasami, które go otaczały.
Pielęgnacja obrączek z tantalu
Dzięki dużej wytrzymałości obrączki tantalowe nie wymagają praktycznie żadnej pielęgnacji. W razie jednak konieczności wyczyszczenia obrączek, zalecane jest delikatne czyszczenie ich miękką szmatką w letniej wodzie. Zakupione obrączki podlegają dożywotniemu serwisowi, dlatego w razie konieczności możliwe jest ich odesłanie w celu ich ewentualnego odnowienia.
Tak. Tantal jest metalem który poddaje się obróbce i oprawa kamieni jest jak najbardziej możliwa.
Tak. Kolor graweru jest ciemniejszy niż kolor obrączki i jest on widoczny.
Tak, tantal to metal bardzo odporny na korozję i działanie większości chemikalii dlatego też nie występują w nim odbarwienia, a obrączki są znacznie bardziej wytrzymałe niż w przypadku obrączek z innych metali.